İktidar ve muhalefeti karşı karşıya getiren o makale kaldırıldı!

İktidar ve muhalefeti karşı karşıya getiren o makale kaldırıldı!

CHP'li Murat Emir'in ortaya çıkardığı gündeme bomba gibi düşen "vaka polemiği"nde yeni bir gelişme yaşandı. İktidar ve muhalefeti karşı karşıya getiren o makale Kanada merkezli dergi tarafından kaldırıldı.

Yazarları arasında Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci'nin de yer aldığı, Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının marttan önce görüldüğünü ifade eden bilimsel araştırma, Kanada merkezli dergi tarafından kaldırıldı.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının, Sağlık Bakanlığının açıklamasının aksine mart ayından önce görüldüğünü gösteren makale Journal of Population Therapeutics and Clinical Pharmacology adlı bilimsel dergiden kaldırıldı. 

Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayıp Birinci’nin de yazarlarından olduğu makaleyi gündeme getiren kişi CHP'li Milletvekili Murat Emir olmuştu. 3 Haziran 2020'de yayınlanan ve COVID-19 ile ilişkili pnömoni tedavisinde LINCOCIN® ve AZITRO®'nun etkinliğini karşılaştıran makalede Türkiye'de Şubat-Mart aylarında görülen vakalar olduğu belirtiliyordu. 

Çalışma Şubat-Mart 2020 tarihleri ​​arasında Tarsus Medical Park Hastanesi'ne başvuran 30-80 yaşları arasında hastanede yatan toplam 24 hastayı kapsıyordu.

Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayıp Birinci ise sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayarak “Yazarları arasında yer aldığım makalede, sorumlu birinci yazar tarafından vakaların hastaneye yatış tarihleri sehven 'Mart-Nisan' ayları yerine 'Şubat-Mart' olarak yazılmıştır. Yine vaka lokasyonu olarak İstanbul ve Mersin yerine sadece Tarsus ifadesinin geçtiği tespit edilmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Derginin internet sitesine girildiğinde künyesinde Oğuz Güvenmez, Hüseyin Keskin, Burak Ay ve Muhammed Furkan Koca'nın da bulunduğu makalenin kaldırıldığı görüldü. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.