Hastanede tedavisi süren 84 yaşındaki Çetin Doğan'ın odasını 5 jandarma 2 memur bekliyor

Hastanede tedavisi süren 84 yaşındaki Çetin Doğan'ın odasını 5 jandarma 2 memur bekliyor

28 Şubat soruşturması kapsamında müebbet hapis cezasına çarptırılan ve geçtiğimiz ay rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan emekli general Çetin Doğan'ın hastanedeki odasının önünde 5 jandarma, odanın içinde de 2 infaz koruma memuru nöbet tutuyor. Cezaevi yetkilileri Doğan'ın geçmişteki 'görevleri'ni anımsatarak güvenlik konusunda hassas davranıldığını ifade etti.

Adli Tıp Kurumu tarafından cezaevinde kalamayacağına yönelik raporu bulunan ancak tahliye edilmeyen emekli general Çetin Doğan geçtiğimiz ay rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı.

28 Şubat soruşturması kapsamında müebbet hapis cezasına çarptırılan, Adli Tıp Kurumu’nun tarafından verilen raporlarını, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 11 aydır imzalamadığı için tahliyeleri gerçekleşmeyen 5 emekli generalden Çetin Doğan yaklaşık 1 aydır hastanede tedavi görüyor.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, yaklaşık bir ay önce cezaevinde kalp spazmı geçiren Emekli Orgeneral Çetin Doğan, 22’ye çıkan tansiyonla hastaneye götürüldü. Ancak götürüldüğü ilk hastaneye alınmayan Doğan, daha sonra İzmir’de başka bir hastaneye kaldırıldı. Cuma günü kalp spazmı geçirmesine ve hastaneye götürülmesine karşın, eşi Nilgül Doğan’a ancak pazartesi günü öğleden sonra haber verildi. Hastanede safrakesesine stent takıldı, daha sonra stent çıkarılıp antibiyotik tedavisine geçildi. Halen kanında normalin 5 katı iltihaplanma bulunduğu saptanan, Doğan’ın böbrek ve kan değerleri de bozuldu. Bunlar normale dönünce safrakesesi ameliyatı olacak.

Eşi Nilgün Doğan odada telefonda konuşamıyor

Hastanede Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan’ın refakatçi kalmasına izin verildi. Doğan’ın yanında bir bayan, bir erkek infaz koruma memuru bulunuyor. Nilgül Doğan’ın dışarı çıkıp içeriye girişinde de üst araması yapılıyor. İki bölmeli olan odanın bir bölümünde Çetin Doğan ve erkek infaz koruma memuru kalırken, Nilgül Doğan ile kadın infaz koruma memuru da aynı bölümde geceyi geçiriyor. Saygı Öztürk'ün aktardığına göre cezaevi yetkilileri her türlü güvenlik önleminin alındığını, Doğan’ın 'geçmişte yaptığı görevler nedeniyle daha hassas korunması gerektiğini' belirttiler. Doğan, Diyarbakır’da Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı olarak sınır ötesi operasyonları da yönetmişti.

Nilgül Doğan’ın, Çetin Doğan’ın bulunduğu odada telefonla konuşması da yasak. Telefonu jandarmanın bulunduğu odada şarj ediliyor. Doğan için hastane odasında önlem alınırken, odanın kapısında da 24 saat esasına göre jandarma nöbet tutuyor. Jandarma sayısı bazı günler 5 kişiye çıkarılıyor. 28 Şubat Davası kapsamında halen biri sivil olmak üzere 16 kişinin yargılaması devam ediyor. Cezaevinde 966 gündür tutulan Çetin Doğan 84 yaşında. Sincan Cezaevi’nde tutulan Yıldırım Türker 83, Fevzi Türkeri 82, Cevat Temel Özkaynak 79, Erol Özkasnak ise 78 yaşında.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.