Erdoğan erken seçim için "kabile devletinin işi" demişti... AKP dönemindeki 5 seçimden 3'ü erken!

Erdoğan erken seçim için "kabile devletinin işi" demişti... AKP dönemindeki 5 seçimden 3'ü erken!

Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim tartışmaları için "ne erken seçimi yahu, erken seçim kabile devletlerinin işidir" demişti. Erdoğan'ın tartışma yaratan bu sözleri üzerine arşivler açıldı. Ve AKP döneminde yapılan 5 seçimden 3'ünün erken seçim olduğunu akıllara getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun erken seçim çağrısını, önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan reddetti.

Erdoğan, erken seçim tartışmalarına dair bugün, "Ne erken seçimi ya? Bunlar kabile devletlerinin yaptığı iştir. Gelişmiş bir ülkede siz böyle bir şeyi göremezsiniz. Batı'da böyle bir şeyi göremezsiniz. Yeni Türkiye'de ilan edilen zaman neyse; 2023'ün Haziranı'dır" ifadelerini kullandı.

TÜİK’in verilerine göre, 1920’den bugüne kadar 27 kez milletvekili genel seçim yapılırken, AKP döneminde toplam 5 milletvekilliği seçimi yapıldı. Bunlardan sadece 2011 ve 7 Haziran 2015 seçimleri zamanında yapılırken, diğer 3 seçim erken ve baskın seçim.İşte AKP dönemindeki erken seçimler:

AKP DÖNEMİNDEKİ İLK ERKEN SEÇİM: 2007

Bir erken seçim olan 2002’de tek başına iktidar olan AKP iktidarındaki ilk seçimi erken seçim olarak yapıldı. '367' tartışmaları ve 27 Nisan e-muhtırası, erken seçimin nedeni olurken, planlanan seçim tarihinden 4 ay önce yapılan 2007 seçimlerinde AKP yine tek başına iktidar kurdu. MHP ve DTP’nin desteklediği bağımsız milletvekillerinin meclise girmesiyle AKP’nin milletvekillerini sayısı 2002 seçimlerine göre azaldı.

7 HAZİRAN'DAN 1 KASIM'A: 2015 SEÇİMLERİ

7 Haziran 2015 seçimleri de zamanında gerçekleştirildi ancak AKP, ilk kez tek başına iktidar olacak oyu alamayınca seçim bir daha yapıldı. Dönemin Başbakanı ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun koalisyon için CHP ile yaptığı “istikşafi” görüşmelerden bir sonuç çıkmadı.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Ağustos 2015'te seçimlerin yenilenmesi kararı aldı. Böylece Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığında geçici hükümet kurulurken YSK, seçim tarihini 1 Kasım 2015 olarak belirledi. Türkiye tarihinin en kanlı saldırılarına sahne olan süreç, 1 Kasım seçimlerinde AKP yeniden tek başına iktidar olmasıyla sonuçlandı.

BAHÇELİ İSTEDİ: 2018 SEÇİMLERİ

Türkiye seçim sistemine göre, bir sonraki seçimlerin 3 Kasım 2019 tarihinde yapılması gerekiyordu. Ancak bugün Kılıçdaroğlu’nun erken seçim çağrısını ilk reddeden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çağrısıyla Türkiye erken seçime gitti.

Bahçeli, 17 Nisan 2018'de partisinin grup toplantısındaki konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı: "Artık ülkemizin 16 Nisan halk oylamasıyla onaylanan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine herhangi bir tavsama gecikme olmaksızın geçmesi milli beka ve tarihi emanetler açısından acil hal almıştır. Önümüzde iki seçenek vardır ya cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için 3 Kasım beklenecek ya da seçimler erkene çekilecektir. Önümüzde ülkemiz ve milletimiz aleyhine olabilecek bir siyasi gündem ve seçim süreçleri vardır. Bunu telafi etmek, lazım gelen önlemleri sorumluluk ve şuurla almak siyaset kurumunun ana görevi olmalıdır. Bilinmelidir ki, gerekli uyum yaslarının süratle çıkarılmasının akabinde, MHP takdir ve tercih hakkını seçimlerin erkene alınmasından yana kullanacaktır. Bu işi daha fazla uzatmaya gerek yoktur. Kaosa oynayanların oyunlarını bozmak şarttır."

Bahçeli, seçim tarihi olarak da 26 Ağustos’u önerirken YSK, seçim tarihini 24 Haziran 2018 olarak belirledi. Seçim günü hem milletvekilliği hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu için sandıklar kuruldu. 24 Haziran seçimleri, 2017 anayasa değişikliği referandumunda kabul edilen bazı değişikliklerin yürürlüğe girdiği seçim oldu ve AKP bu seçimlerde tek başına iktidar oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.