'Ekrem İmamoğlu'nu şikayet etmişti... O YSK üyesi hakkında çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı!' başlıklı habere YSK'dan açıklama

'Ekrem İmamoğlu'nu şikayet etmişti... O YSK üyesi hakkında çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı!' başlıklı habere YSK'dan açıklama

'Ekrem İmamoğlu'nu şikayet etmişti... O YSK üyesi hakkında çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı!' başlıklı habere YSK'dan açıklama geldi.

CEVAP VE DÜZELTME METNİ 
https://bizimtv.com.tr isimli internet sitesinde 30/5/2021 tarihli yayınında; 
  “Ekrem İmamoğlu’nu şikayet etmişti… O YSK üyesi hakkında çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı!” başlıklı yazıda özetle; 

“YSK üyesi Yunus Aykın, İmamoğlu’nun 4 yıl hapisle yargılandığı hukuki süreçte taraf.
Aynı Yunus Aykın, İstanbul seçimlerinde İmamoğlu’nun rakibi olan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım ve avukatı Serkan Bayram ile, Venezuela gezisinde aynı fotoğrafta yer aldı.” 

şekilde bir haber yayınlanmıştır. Söz konusu haber ve içeriğinde müvekkilim Yunus AYKIN ‘ın şahsını ve itibarını hedef alan, doğrudan kişilik haklarına ve itibarına saldırı niteliği taşıyan mesnetsiz, gerçek dışı ve çarpıtılmış ifadelere yer verilmiştir. 

Mesleği, kişiliği ve yaptığı görevler ile haklı bir itibar sahibi olan müvekkilim Yunus AYKIN’ın isminin son günlerde medyada ve kamuoyunda siyaseten tartışılan isimler ile birlikte yayınlanması ve haberin veriliş şekli bir bütün olarak ele alındığında, haber adı altında yapılan yayının aslında kişilik haklarına yapılan haksız, kötü niyetli ve olumsuz algı oluşturmaya yönelik bir saldırı olduğu anlaşılmaktadır. Şöyle ki, 

Müvekkil Yunus AYKIN; mesleğine 1990 yılında Danıştay’da tetkik hakimi olarak başlamış, 2014 yılında Danıştay Üyeliğine, 2016 yılında ise Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Venezuela parlamento seçimine ilgili devletin daveti üzerine Kurul tarafından görevlendirilmesi neticesinde Yüksek Seçim Kurulu’nu temsilen gözlemci sıfatı ile katılmıştır. Bu tür görevlendirmeler kıdem sırasına göre Kurul kararı ile yapılmaktadır. Bu tümüyle resmi bir görevdir. 
Haberde geçen fotoğraf Venezuela Büyükelçiliğinin yaptığı program çerçevesinde Karakas Maarif Okulu’nu ziyaret sırasında çekilmiştir. Fotoğrafta bulunan YSK temsilcileri dışındaki kişilerin hiç birisi YSK heyeti ile birlikte Venezuela ya gitmemiş olup orada karşılaşılmıştır.
Haberde geçen Sayın Binali Yıldırım’ın da aday olduğu büyükşehir seçimiyle ilgili YSK tarafından verilen kararda Müvekkil Yunus AYKIN seçimin iptali talebinin reddi yönünde oy kullanmıştır. Bu konu tüm kamuoyunun malumudur. 
5- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında müvekkilin şahsen yaptığı veya Kurul Üyesi sıfatıyla imzaladığı herhangi bir suç duyurusu bulunmamaktadır.
6- Savcılıkça resen soruşturma açıldığı ve müvekkilin bu soruşturmada mağdur sıfatı taşıdığı müvekkil tarafından söz konusu haber sonrası öğrenilmiş olup, soruşturma sebebi incelediğinde seçimin iptal edilmemesi yönünde oy kullanan müvekkilin mağdur sıfatı taşımadığı da açıktır. Gıyabında açılan bu davada müvekkil taraf değildir.
Görüldüğü gibi haberin başlığı veriliş şekli mantık örgüsüne uygun olmadığı gibi, dürüst gazetecilik ilkesine aykırılık taşımaktadır. Haber veriliş biçimiyle baştan sona müvekkil hakkında algı oluşturacak, mesleki açıdan tarafsızlığına gölge düşürecek nitelikte olup, basın meslek etiği ile bağdaşmamaktadır. 
Sonuç olarak, objektif haber olma niteliğinden yoksun olan yazınız, içeriğini ve müvekkilin itibar ve ismine yönelik iyi niyetten uzak yaklaşımınızı asla kabul etmiyor, bu konuda her türlü yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla, yukarıda dile getirdiğimiz doğruları yayınlamanız amacıyla kamuoyunun bilgisine arz ediyoruz.
Saygılarımla. 
Av. Hüseyin ALTAY 
Tekzip ve Düzeltme talep eden 
Yunus AYKIN Vekili

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.