Divriği'de maden işçileri insanca çalışma talebiye üretimi durdurdu

Divriği'de maden işçileri insanca çalışma talebiye üretimi durdurdu

Divriği'de 600 demir madeni işçisi maaşlarının ve sosyal haklarının günün koşullarına göre düzenlenmesi talebiyle üretimi durdurup yürüyüş yaptı.

Divriği'de OYAK-ERDEMİR işletmelerinin taşeronları ERMADEN ve ÇİFTAY Madencilik'te çalışan 600 işçi, çalışma şartlarının düzeltilmesi talebiyle üretimi durdurup yürüyüş düzenledi.

Divriği Gazetesi'nin haberine göre, yaklaşık 15 gündür alt taşeron ÇİFTAY Firması ile haklarını aramak için görüşen işçiler, patron temsilcisi ile anlaşamayınca üretimi durdurarak yürüyüşe geçti.

Divpelet mevkisindeki üretim galerisi önünde toplanan demir madeni işçileri, Cürek-Divriği Karayolunu bir süre trafiğe kapadı. İşçiler daha sonra yol güzergahından Divriği'ye doğru yürüyüşe geçti.

Polis, görüşmek için ERMADEN idari merkezine gitmek isteyen işçilerin yolunu kesti. Yürüyüşü engellenen işçiler, temsilcileri aracılığıyla emniyet yetkilileriyle yaptıkları görüşmede haklarını aramak için yürüdüklerini ve şirket yetkilileri ile görüşmek istediklerini dile getirdi. Görüşmenin ardından işçiler arasından bazı kişilerin işletme yetkilileri ile görüşmesi için imkan sağlanacağı bildirildi.

ÖZELLEŞTİRMEYLE GELEN SENDİKASIZLAŞMA

Divriği Demir Çelik İşletmelerinin 1997 yılında OYAK-ERDEMİR'e özelleşmesinin ardından işveren, işçileri sendikasız olmaya zorladı. Daha önce DİSK'e bağlı Yeraltı Maden İş Sendikası'nda örgütlü olan Divriği Demir Çelik Madeni İşçileri, TÜRK-İŞ'e yönlendirildi. TÜRK-İŞ'e bağlı Cevher-İş Sendikası toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili iken, 1997 yılında OYAK-ERDEMİR'e tahsis edildi. Özelleştirilen Divriği Demir Madeni işçileri böylece sendikasız kaldı. Sendikayı ortadan kaldıran işveren alt taşeron ERMADEN ve ÇİFTAY aracılığı ile üretimi sürdürdü.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.