CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav'dan Baro genel kurullarının ertelenmesine sert tepki

CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav'dan Baro genel kurullarının ertelenmesine sert tepki

Kanunen EKİM ayı içinde yapılması gereken Baro genel kurullarının toplantı çağrıları, bir ay önce yapılmış olmasına karşın Aralık ayına ertelenmesine yönelik karar ve genelgeler, ülkemizdeki hukuksuzluğun geldiği kural tanımazlık aşamasının benzeri olmayan uygulamasıdır.

 

Türkiye Barolar Birliği eski Başkanı ve CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav, bu ay yapılacak olan Baro kongrelerinin ertelenmesi konusunda sert bir açıklama yaptı. Önder Sav uzun süredir sessizliğini koruyordu.

Son yıllarda AKP ile yakınlaşarak iktidarın yanlış politikalarına destek vermekle eleştirilen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, baro camiasında büyük tepki çekiyor. Ekim ayı içinde yapılması gereken İl barolarının kongrelerinin ardından, Aralık ayında da TBB'nin genel kurulu yapılacak ve Metin Feyzioğlu'nun başkanlıktan indirilmesi gündeme gelecekti. Dolayısıyla il baro seçimlerinin ertelenmesi Metin Feyzioğlu'nun koltuğunu tehlikeye atacak olan TBB Genel Kurulu'nun da belirsiz bir tarihe ertelenmesi anlamına geliyor.

Önder Sav, bu duruma itirazını yaptığı açıklamayla şöyle dile getirdi:

Türkiye’nin en etkili kuruluşları olan ,toplum ve bireylerin çıkar, hak ve özgürlükleri için yılmadan, yorulmadan, usanmadan uğraş veren baroların Ekim ayında yapılması gereken organ seçimlerinin ertelenmesi hukuk tanımazlığının yeni bir örneğidir

Her ne kadar konu, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve onların üst kuruluşları, birlik ve kooperatiflerin Genel Kurul ve toplantıları için karar alınma biçiminde kamufle edilmek istenmişse de şimdilik amacın Baro Genel Kurullarını ve organ seçimlerini engellemek olduğu dikkatlerden kaçmamıştır.

Alınan karar ve genelgelerin SİYASİ PARTİ toplantı ve GENEL KURULLARINI kapsamadığı da özellikle vurgulanmış maalesef bu konuda YÜKSEK SEÇİM KURULU da hukuksuzluğa katkıda bulunmuştur.

 

Daha önce olanaksız sağlıksız koşullarda CHP KURULTAYI’nın yapılmasına da izin verilmişti. Anlaşılıyor ki hem ana muhalefet hem de İKTİDAR PARTİSİ’nin GENEL KURULUNA Korona Virüsün uğramayacağının Sağlık Fetvası da alınmıştır!

Ankara Barosu ve TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI görevlerini yapmış 60 yıllık bir hukukçu olarak bu karar ve genelgelere kayıtsız kalan ve gizlice çıkar umup destekleyen  biçareleri kınıyorum, ayıplıyorum. Ulusumuzun ve insanlarımızın               YÜZAKI olan şehir BAROLARIMIZIN tamamının Adana ‘dan başlayarak Zonguldak’la noktalanan  ortak bildirilerini yürekten destekliyor, alkışlıyorum.

Tarih hiçbir büyük HUKUK SAVAŞI’nın kolay kazanıldığını yazmıyor. Hep beraber inanarak mücadele edeceğiz her engeli ve güçlüğü aşarak BAŞARACAĞIZ ve KAZANACAĞIZ. 

NE OLMUŞTU

Yüksek Seçim Kurulu, il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarının alacakları kararla, il barolarının bu ay içinde yapılacak seçimli kongrelerinin pandemi gerekçesiyle ertelenebileceğine hükmetmişti. Ancak YSK, aynı kararında siyasi partilerin il ve ilçe kongrelerinin ertelenemeyeceğini ve yapılabileceğini belirtmişti.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.