BirGün'den 'Söylenenler ve gerçekler' analizi! 8 maddede Erdoğan’ın katıldığı canlı yayının anatomisi

BirGün'den 'Söylenenler ve gerçekler' analizi! 8 maddede Erdoğan’ın katıldığı canlı yayının anatomisi

Erdoğan'ın katıldığı TRT programında gündemi değerlendirdiği açıklamalarından öne çıkan 8 madde BirGün tarafından derlendi.

Yaklaşık bir yıl aradan sonra katıldığı TRT 1 ve TRT Haber'in ortak yayınında ‘gazeteci’lerin sorularını yanıtlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi dünyasından gündemi değerlendirdi. Adeta Erdoğan’a ‘moral gecesi’ olarak düzenlenen programda yandaş gazetecilerin Erdoğan’ı destekleyen tutumu tepki çekti. Ekonomiden hayvan haklarına, 128 milyar doların akıbetinden başkanlık sistemine dek pek çok konuya değinen Erdoğan ise milyonların yaşadığı gerçekle taban tabana zıt açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan gerçekleri BirGün şöyle derledi:

128 MİLYAR DOLAR NEREDE?

1-Merkez Bankası’nın kayıp rezervlerinin akıbeti gündemdeki yerini korurken Erdoğan, "128 milyar dolar nerede?" sorusuna son üç buçuk ayda beşinci kez farklı yanıt verdi. Erdoğan 'altyapı yatırımlarına harcandı' dedi. Bu soruya Erdoğan’ın daha önce verdiği yanıtlar ise şöyle:

>>22 Şubat'ta AKP İzmir 7. Olağan İl Kongresi'ndeki konuşması: "Şu anda 95 milyar dolar döviz rezervimiz var."

>>24 Şubat'ta AKP TBMM Grubu konuşması: "Salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşmasını engellemek için kullandık."

>>21 Nisan'da AKP TBMM Grubu konuşması: "Son iki yılda, Merkez Bankası kaynaklarından 30 milyar dolar cari açığın finansmanı için kullanılmıştır.

>>10 Mart'ta AKP TBMM Grubu konuşması: "Tutturmuşlar şu kadar para nerede? Bu para Merkez Bankası’nda. Kaybolan bir şey yok.”

MERKEZ BANKASI’NDAN BAHSETTİ, DOLAR FIRLADI

2-Erdoğan’ın “Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştüğünü ve faizlerin düşürülmesi gerektiğini” söylemesinin ardından dolar güne 8.62 gibi tarihinin en yüksek seviyesinde başladı. Erdoğan’ın sözlerinin ardından kurdaki 20 kuruşluk artış, dış borcun 90 milyar TL artmasına neden oldu.

ÜÇ DOZ AŞI OLDUĞUNU AÇIKLADI

3- Tam kapanma süresi boyunca aşılama çalışmaları düşerken milyonlarca yurttaş ilk doz aşısını da henüz yaptıramadı. Erdoğan’ın üçüncü doz aşıyı da yaptırdığını açıklamasının ardından CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, geçen yıl aralık ayında dile getirdikleri "AKP’liler el altından aşı oluyor" iddialarının doğrulandığını belirtti. “3’üncü doz aşının yapılabilmesi için 2’nci dozun üzerinden 6 ay geçmesi gerekiyor” diyen Emir, “Bu durumda Erdoğan’a 14 Ocak’ta kameralar karşısında göstermelik bir aşı mı yapıldı?” diye sordu.

SALGIN DESTEĞİ

4- Salgınla artan ekonomik kriz karşısında yurttaşa kayda değer bir destek paketi sunulmadı. Milyonlarca yurttaş temel geçim maddelerini karşılamakta zorlanırken kepenk açamayan esnaf iflas etti. Erdoğan, kendisine yöneltilen ek yardım yapılacak mı sorusuna “nankörlüğün boyutu yok” sözleriyle karşılık verdi. Erdoğan, “Dün akşam bütün ilave tedbirlerin bir paketini açıkladık. Salgın sürecinde milletimizin sağlığını, güvenliğini, aşını işini kolay kılmak için devletimiz bütün imkanlarını seferber etti” ifadelerini kullandı.

HAYVAN HAKLARI

5- Erdoğan'ın evcil hayvanıyla ilgili yasal düzenleme yapılacak mı sorusuna tavrı da büyük tepki çekti. Erdoğan, Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk'ün bir hayvanının öldüğünü söylemesi üzerine "Öldürdün mü?" diye sordu. Hayvanlara yönelik şiddet vakalarıyla gündemden düşmeyen yeni yasa çalışmaları 13 yıldır hala sonuçlandırılamadı.

BİR KARADELİK OLARAK ŞEHİR HASTANELERİ

6- Şehir Hastanelerini öven Erdoğan, “Amerika'da en büyük hastane Cleveland'dır. Bize yakışan nedir? Onu da geçmek. Biz onu da geçtik. Şimdi onlar buraların methini duyuyorlar, gelip gezdikten sonra 'Biz geri kalmışız' diyorlar” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı 2021 Yılı Yatırım Programında Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle yapılan 13 şehir hastanesinin yalnızca kira bedelleri için 2017-2021 yılları arasında 21 milyar 794 milyon TL ayrıldığı ortaya çıktı. 4 yılda ödenen parayla 63 devlet hastanesi yapılabiliyor.

MISIR’DA U DÖNÜŞÜ

7- Saray yönetimi bir süredir dış politikada dümeni Mısır ve Körfez ülkelerine çevirdi. Düne kadar düşman görülen Mısır yönetimiyle sıcak temaslar kuruldu, ‘Rabia’ ise unutuldu. Erdoğan, dış politikadaki ‘U dönüşünü’ “Bizim için Mısır dünün bir ülkesi değil. Türkiye ve Mısır halklarının tarihten gelen bir birlikteliği var. Devletler arasındaki ilişkilerimiz bu temelde ilerledi ve bu temelde ilerliyor” sözleriyle açıkladı.

TEK ADAM DÜZENİ

8- Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden parlamenter sisteme dönüş olmayacağını belirten Erdoğan, “Parlamenter demokrasi artık bizim için mazi oldu. Hiçbir istikrarı olmayan koalisyonlarla iç içe sürekli zararda olan dönemleri yaşadık. Türkiye çok partili sistemden huzur bulamıyor. Koalisyonlar dönemine dönmeyi milletimiz istemiyor” ifadelerini kullandı. Tüm yetkinin ‘tek adam’da toplandığı başkanlık sistemi kısa sürede yönetim krizine dönüştü. Ülke kimsenin anlamadığı kararname ve genelgelerle yönetilmeye başladı. Neredeyse tüm kamuoyu yoklamalarında ise halkın ülkedeki sorunların kaynağının başkanlık sistemi olduğunu düşündüğü ortaya çıktı. (BirGün)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.