AKP'li isim açıkladı! Süleyman Soylu'nun B planı ortaya çıktı!

AKP'li isim açıkladı! Süleyman Soylu'nun B planı ortaya çıktı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Sedat Peker’in iddialarına yanıt için katıldığı Habertürk canlı yayına gazetecilerin soru soramama krizi damga vururken, Soylu’nun satır aralarında AKP içinden birçok ismi hedef alması dikkat çekti. Soylu’nun partisinden yeteri kadar destek almadığından dolayı yakın çevresine sitemini aktardığını ve MHP’nin kendisine daha çok sahip çıktığına değindiği öğrenildi.

Sedat Peker’in yayınladığı videolardaki iddialar gündemdeki yerini korurken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı Habertürk’teki canlı yayın da tartışmaların odağı haline geldi.

Programa soru soramama ve cevap vermeme krizinin damga vurmasının yanında, Soylu’nun satır aralarında hedef aldığı isimler ise dikkat çekti.

İktidar çevreleri Soylu’nun bu hamlesinin Peker’in iddiaları karşısında kendisine yeteri kadar sahip çıkılmadığı düşüncesinden kaynaklandığını öne sürdü. Konu ile ilgili Soylu’nun yakın çevresine sitemini aktardığı ve istifa krizinde olduğu gibi kendisine MHP’nin daha çok sahip çıktığına işaret ettiği bildirdi.

Soylu’nun özellikle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisinin grup toplantısında kendisine verdiği desteği ardından AKP'den güçlü bir destek açıklaması gelmemesine tepkisinin arttığı öğrenildi.

Yeniçağ'dan Fatih Ergin'in haberine göre; bir iktidar yetkilisi ise, Sedat Peker’in iddialarının ardından Erdoğan sonrası AKP liderliği için Soylu’nun savaşı kaybettiğini söyledi.

SOYLU KABİNENİN MHP’Lİ BAKANI MI OLACAK?

Peker’in söylediklerinin iddia - itham boyutunda kalacak olsa bile Soylu’nun önüne hep çıkacağını belirten AKP’li yetkili, yaşanan süreçte bir tek MHP cenahı için Soylu’nun imajının sarsılmadığını ifade etti.

Soylu’nun kafasında MHP’de siyaset yapmanın öteden beri bir B planı olarak durduğunu belirten AKP’li isim, “Parti içerisinde Soylu’ya destek krizi derinleşiyor. Soylu bir çok isme kırgın durumda. Erdoğan ve Bahçeli ikna olursa, MHP’ye geçip kabinenin MHP’li bakanı olabilir.” dedi.

Soylu’nun program boyunca en çok hedef aldığı isimlerin başında Abdülhamit Gül oldu. Kendilerinin birçok suçluyu yakaladığını ancak adliyeye girdikten sonra işin kendilerinden çıktığını söyleyen Soylu, bu konuda gazetecilere ve siyasetçilere yapılan saldırıları, uyuşturucu ve daha birçok operasyonu örnek gösterdi.

Soylu, program boyunca defalarca suçun kendilerinde olmadığını, sorunun "hukuk" boyutunda olduğunu söylemesi “Gül'ü işaret etti” olarak yorumlandı.

İkili daha önce de sosyal medya üzerinden tartışmış, Soylu, annesine küfür eden ismin serbest bırakılmasına tepki gösterince Gül, "Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz" demişti.

Berat Albayrak

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imza attığı kararla İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Emniyet Genel Müdür Yardımcılığına getirilmişti.

Karar, Berat Albayrak'a yakınlığıyla bilinen Çalışkan'ın pasifize edilmesi olarak yorumlanmış, Albayrak-Soylu kavgasının yüzlerinden biri olarak değerlendirilmişti.

Soylu, dün Habertürk ekranlarında Peker'e verilen koruma kararına ilişkin konuşurken, o dönemde Mustafa Çalışkan'ın "terörden sorumlu müdür yardımcısı" olduğunu dile getirerek üstü kapalı olarak Çalışkan'ı hedef aldı.

Tolga Ağar (Mehmet Ağar)

Soylu'nun hedef aldığı bir diğer isim Mehmet Ağar üzerinden AKP'li vekil Tolga Ağar oldu.

Soylu, program boyunca Ağar gibi isimlerin siyaset içinde olmaması gerektiğini, bu gibi isimlerle 90'lardan beri mücadele ettiğini öne sürdü. Bu sözler aynı zamanda Ağar'ın AKP içinde siyaset yapan oğluna ilişkin de tepki olarak yorumlandı.

Soylu, Ağar'a Bodrum'daki Marina'da sürdüğü görevi de bırakma çağrısı yaptı. Aynı kurulda AKP'li vekil Tolga Ağar da yöneticilik yapıyor. Soylu programda yapılan bu hatırlatmayı duymazdan geldi.

Hulusi Akar

"Devlet görevlilerinin, bürokratların siyasete atılıp milletvekili olmasına karşıyım" diyen, "sivil isimlerin siyaset yapması" gerektiğini söyleyen Soylu'nun bu sözlerinin odağındaki isimlerden birinin eski Genelkurmay Başkanı olan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a yönelik olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Soylu'nun bu kategorisine giren ve AKP'de siyaset yapan birçok isim daha bulunuyor.

Metin Külünk

Soylu'nun programda kendisine yöneltilen ısrarlı sorulara karşın daha önce arasının bozuk olduğu bilinen AKP MKYK üyesi Metin Külünk'ü doğrudan savunmaması dikkat çekti.

Külünk ismi (hem Peker'den 10 bin dolar alan siyasetçi hem de Feyzi İşbaşaran'a saldırı olaylarına ilişkin) program boyunca defalarca gündeme gelmesine karşın Soylu bu ismi aklayacak tek bir ifade kullanmadı, konuyla ilgili savcıya konuşacağını söyledi.

Muammer Güler (17-25 Aralık)

Soylu dünkü programda "Benden önceki içişleri bakanının oğlunun evinden para sayma makinesi çıktı. Burada çocuklarımızı hadım ettik, aman bir şeye karışmayın, bir şeyin içinde bulunmayın, dikkat edin, işinizi yapın" diyerek kendisinden önceki İçişleri Bakanlarından olan AKP'li Muammer Güler'i açık şekilde hedef aldı. Öte yandan bu sözlerin 17-25 Aralık soruşturmasına "kumpas" diyen AKP'nin tezlerine zıtlık içermesi de dikkat çekti.

Soylu'nun açıklamaları AKP içindeki tartışmanın önümüzdeki süreçte daha da şiddetleneceğini gösteriyor.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.