2020 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan isimler belli oldu

2020 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan isimler belli oldu

2020 Nobel Fizik Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül bu yıl kara delikler üzerindeki araştırmalarından ötürü üç bilim insanı Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez'e verildi.

Nobel Fizik Ödülü, bu yıl, kara deliklerin keşfine katkı sağlayan çalışmalarından dolayı İngiliz matematiksel fizikçi Roger Penrose, Alman astrofizikçi Reinhard Genzel ve Amerikalı gök bilimci Andrea Ghez arasında paylaştırıldı.

İngiliz bilim insanı Roger Penrose, Alman bilim insanı Reihnard Genzel ve ABD’li bilim insanı Andrea Ghez, evrendeki en ilgi çekici konulardan biri olan kara deliği keşfettikleri için ödülün sahibi oldular. Nobel komitesi “Evrenin en ilgi çekici olaylarından biri” olarak tanımladıkları kara deliğin keşfi için 3 bilim insanını tebrik etti.

Oxford Üniversitesi’nde bir profesör olan Penrose, ödülün yarısını kara deliğin varlığını matematik kullanarak kanıtladığı için kazanırken, ödülün diğer yarısını da Max Planch Enstitüsü ve California Üniversitesi’nde çalışan Genzel ve California Üniversitesi’nde görevli Ghez, “Görünmez ve aşırı derecede ağır nesnenin yıldızların uydusunda döndüğünü keşfettiği” için bu ödüle layık görüldü.

ÖDÜLÜ ALAN DÖRDÜNCÜ KADIN OLDU

Nobel Fizik Ödülü özellikle görelilik kuramı ile ödül kazanan Albert Einstein gibi “bilimin yıldızları”na verildiği için diğer kategorilerden ayrılıyor. Bu yıl Nobel Komitesi 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 1.1 milyon dolar) para ödülü verileceğini duyurdu.

Ghez, Marie Curie, Maria Goeppert Mayer ve Donna Strickland’dan sonra bu ödüle layık görülen dördüncü kadın bilim insanı oldu.

Dinamiti keşfeden İsveçli girişimci ve iş insanı Alfred Nobel’in vasiyeti doğrultusunda dağıtılan ödül 1901’den beri veriliyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.