İstanbul Planlama Ajansı duyurdu: Megakentte ortalama kira bedeli 6 bin 360 lira

İstanbul Planlama Ajansı duyurdu: Megakentte ortalama kira bedeli 6 bin 360 lira

Türkiye'de her geçen gün daha da artan hayat pahalılığı, özellikle konut fiyatlarında kendisini hissettiriyor. İstanbul Planlama Ajansı, yeni kiracılar için ortalama tutarın 6 bin 360 lirayı bulduğunu duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı (İPA) şehirdeki konut krizine ilişkin bir değerlendirme yayımladı. Çalışmaya göre, İstanbul’da Nisan 2022 sonu itibariyle, son bir yıl içinde, mevcut kiracılar için bir senelik kira fiyatları yüzde 45,48 arttı.

Yeni kiralık konut ücretlerinin artış oranı ise yüzde 161,4 oldu. Megakentte yeni kiracılar için ortalama kira bedeli 6 bin 360 lirayı buldu. Artışlar önümüzdeki yıl da devam ederse kiracıların yüzde 85,1’i kirasını ödemekte güçlük çekecek.

Rapora göre, mevcut politikalar neticesinde yaşamaya elverişli konuta yalnızca üst gelir grubu ve sermaye birikimi olan kişiler erişebiliyor. Çalışmada, 1,5 milyon lira değerindeki bir konut için çekilen 10 yıllık kredini aylık ödemesi 21 bin 416 lira olarak hesaplandı. Bu tutar asgari ücretin 5 katı.

İnsanların yaşamaya elverişli konuta erişmek için mücadele etmek zorunda kaldığı anlatılan çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) geçen nisan ayı için Türkiye genelinde resmi kira artış oranını yüzde 34,46, İstanbul genelinde ise resmi kira artış oranını yüzde 31,48 olarak belirlediği anımsatıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.