Dünyaca ünlü Goldman Sachs açıkladı! Dolarda düşme olacak mı?

Dünyaca ünlü Goldman Sachs açıkladı! Dolarda düşme olacak mı?

Dünyaca ünlü Goldman Sachs'ın yayınladığı raporda doların aşağı yönlü eğilimini sürdüreceğini ve bundan ABD'deki küresel şirket hisselerinin faydalanacağı belirtildi.

Teknoloji sektörünün yüzde 58 ile en fazla dış gelir oranına sahip olduğunu belirten stratejistler, ikinci sırada yüzde 51 ile malzeme ve üçüncü sırada yüzde 42 ile enerji şirketlerinin geldiği açıklandı.

Aralarında David J. Kostin’in de bulunduğu Goldman Sachs Stratejistleri, yayımladıkları bir araştırma raporunda, dolardaki yapısal düşüşün ve ABD’ye nazaran hızlanan küresel büyümenin yerel şirketlerin hisselerinden ziyade küresel ABD’li şirketlerin hisselerine yarayacağı söylendi.

Bloomberght'de yer alan gabere göre, Çip ekipmanı üreticilerinin yüzde 80 ile en fazla dış gelire sahip sektör olduğunu belirten Goldman Sachs stratejistleri, uluslararası satışların S&P 500’deki gelirin yüzde 28’ini ve kârın yüzde 21’ini oluşturduğunu vurgulandı.

Stratejistler, ABD’deki ekonomik büyümenin bu çeyrek zirveye ulaşacağını vurgularken Avrupa, Japonya ve diğerlerinin üçüncü çeyrekten önce zirveye ulaşamayacağını öngörüldü.

FED’in (Merkez Bankaları Sistemi) güvercin sinyalleri ve güçlü küresel büyüme ile birlikte doların 2024’e kadar aşağı yönlü bir eğilim içerisinde olacağını belirten stratejistler, vergi artırımlarını küresel şirketler için ana risk olarak görürken, burada da hangi yasaların geçirileceğinin önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.