Can kayıplarını artıran normalleşme, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi salgın döneminde ilk kez Ağustos ayında fazla vermesini sağladı.

Can kayıplarını artıran normalleşme, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi salgın döneminde ilk kez Ağustos ayında fazla vermesini sağladı.

Berat Albayrak Pandemi sonrası normalleşmeyle birlikte bütçe dengemiz önceki aylardan daha iyi bir tablo çizerek Ağustosta 28.2 milyar TL fazla verdi dedi.

Bakan Albayrak: Bütçe dengemiz Ağustos'ta 28.2 milyar TL fazla verdi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ''Olağanüstü bir dönemde olağanüstü tedbirler aldık.Pandemi sonrası normalleşmeyle birlikte bütçe dengemiz önceki aylardan daha iyi bir tablo çizerek Ağustosta 28.2 milyar TL fazla verdi'' açıklamasında bulundu.

Normalleşmediğimiz için ölümlerin artmadığı aylara göre, bütçe fazlası vermeyi  'daha iyi bir tablo' diye nitelendirmek pek doğru olmasa da, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi salgın döneminde ilk kez Ağustos ayında fazla vermiş oldu.

Hazine'den yapılan açıklamaya göre geçen ay bütçe giderleri 80,3 milyar lira, bütçe gelirleri 108,6 milyar lira oldu.

Bu sonuçla bütçe fazlası 28,2 milyar lira olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz yılın aynı ayında bütçe fazlası 576 milyon lira bütçe fazlası verilmişti. Ağustos'ta faiz harcamaları 11 milyar 901 milyon lira, faiz hariç harcamalar ise 68 milyar 444 milyon TL olarak kaydedildi.

Aynı ay bütçe giderleri yıllık bazda yüzde 14,3 azaldı. Gelişmeyi değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Bütçe disiplinini korumak evet ama gereken zamanda gereken adımları atmaktan çekinmeyiz" ifadesini kullandı.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.