Bakan Uraloğlu, fahiş YHT zamlarını savundu: 'Talep oldukça yüksek'

Bakan Uraloğlu, fahiş YHT zamlarını savundu: 'Talep oldukça yüksek'

Fahiş YHT fiyatlarını Bakan Uraloğlu'na soran CHP'li Zeybek sadece 'Talep oldukça yüksek' yanıtını aldı.

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Yüksek Hızlı Tren (YHT) bilet ücretlerine yapılan fahiş zamları bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'na sordu.

Zeybek, Ankara-İstanbul biletlerine yılın ilk 9 ayında yüzde 100 zam yapılarak 215 TL’den 430 TL’ye yükseldiğini, Ankara-Konya biletine yüzde 37 zam yapılarak 200 TL’ye, Ankara-Eskişehir biletlerinin yüzde 65 zamla 225 TL’ye, Ankara-Sivas biletlerinin ise yüzde 50 zamla 475 TL’ye yükseldiğini kaydetti.

'Zammın gerekçesi ne?'

Zeybek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na “2023 yılı hizmet sunum maliyetlerinde amortisman, personel ve enerji giderlerinin payı nedir? Vatandaşın en ucuz ulaşım yolu olarak gördüğü ve tercih ettiği hatta pandemi döneminde dahi en güvenilir bulduğu ulaşım olan demiryolu ulaşımı bu özelliklerini tekrar nasıl kazanacaktır?” diye sordu.

'Halkımızın talebi oldukça yüksek'

Bakan Uraloğlu, ise tüm bu sorulara iki cümlelik ve hiçbir alakası olmayan bir ‘yanıt’ verdi. Bakanın yanıtı “Yüksek Hızlı Trenlere hızlı, dakik ve güvenilir olması bakımından halkımızın talebi oldukça yüksektir. Doluluk oranı yüzde 90’ları aşan Yüksek Hızlı Trenler ile Ankara, Eskişehir, Bilecik, Sakarya, İzmit, İstanbul, Konya, Karaman, Sivas, Kırıkkale, Yozgat illerimiz en hızlı şekilde birbirine bağlanmaktadır” oldu.

'Ciddiyetten uzak cevaplar vererek milletimizle adeta dalga geçiyor!"'

Yanıta tepki gösteren CHP’li Zeybek, “Bu ciddiyetsizlik bize, yürütmenin yasamaya karşı görevini bilerek ve isteyerek yerine getirmediğini ve çok net bir şekilde TBMM’nin denetim faaliyetlerini engellediğini gösteriyor. Atanmış bakanlar, milletimizin hür iradesiyle seçilmiş milletvekillerinin sorularını yanıtsız bırakarak ya da ciddiyetten uzak cevaplar vererek milletimizle adeta dalga geçiyor. Denetim faaliyetlerin engellenmesi ise halkın bilgilenmesini engelliyor” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.